Історія

В далекому 1922 році в селі Мангуш була відкрита бібліотека . Її фонд складав 700 книжок і 19 назв журналів та газет. Другою датою народження бібліотеки вважається 1947 рік.

Однією із перших бібліотекарів в післявоєнні роки була Бурлаченко Ліра Данилівна яка за фахом була вчителем молодших класів.

Бібліотека була розміщена в приватному будинку, займала всього 1 кімнату розміром 3-4 кв. м. Із меблів були тільки стіл бібліотекаря та стільці. Книги розташовані на полу хаотично без системи. На той час фонд бібліотеки налічував близько 3-х тисяч примірників.

Великі переміни в сторону покращення роботи бібліотеки пройшли в 1952 році коли на посаду завідуючої бібліотеки була призначена Волкова Наталія Матвіївна, яка на той час мала 18-ти річний бібліотечний стаж. Волкова Н.М. пропрацювала в бібліотеці до 1970 р. З її приходом бібліотека переїздить в інше приміщення в приватному домі Боровика С.А. і займає дві кімнати де розміщались читальний зал та книгосховище. В 50-ті роки колектив бібліотеки налічував 4 працівника, які були ентузіастами своєї роботи. Велика увага надавалась обслуговуванню читачів на виробничих дільницях: фермах, польових станах, МТС. В бібліотеці був виділений спеціальний пересувний фонд. В кінці 50-х років бібліотека переїжджає в нове приміщення. В 1960 році фонд бібліотеки налічував близько 18 тисяч екземплярів: Завідуючою бібліотеки була призначена Озулу (Ялу) Євдокія Олексіївна. В 1962 році в бібліотеці була введена посада методиста бібліотеки, яку займала Борбулько Ліана Петрівна.

У 1967 році Першотравневе одержує статус районного центру, бібліотека переходить у розряд районних бібліотек, у цей період бібліотека обслуговувала 1250 читачів, фонд бібліотеки нараховував 21500 примірників. У 1968 році бібліотека переїхала в приміщення, яке знаходиться на 2-му поверсі Будинку культури. Переїзд до нової будови значно покращив матеріально-технічне становище бібліотеки.

З 1974 року керівництво бібліотекою прийняла випускниця Харківського державного інституту культури Ковтун К.Д., яка працювала директором до 1992 р.

Етапним в історії бібліотеки став 1978 рік. 1 квітня 1978 всі бібліотеки району були об'єднані в централізовану бібліотечну систему. Першотравнева ЦРБ стає головною бібліотекою району.

В районній бібліотеці були організовані відділи: відділ обслуговування читачів, методико-бібліографічний, комплектування та обробки літератури, організації та використання фондів. На цей період фонд бібліотеки налічував 26 600 екз. Бібліотека обслуговувала 3579 читачів із них 1432 читача на пересувних пунктах.

У 1979 році бібліотека одержала додаткове приміщення в якому розмістились адміністрація і відділи: комплектування, методичний, організації та використання фонду. ЦРБ одержала бібліобус для розвезення літератури в сільські бібліотеки-філії.

У 1980 році бібліотеці було присвоєно звання "Библиотека отличной роботы.» В 1989році за довголітню та відмінну працю група бібліотечних працівників Першотравневої ЦРБС була удостоєна високої нагороди - медалі «Ветеран труда».

З 1992 року основним напрямком роботи ЦРБ стало відродження національних та духовних традицій українського народу. Значно покращився фонд бібліотеки завдяки формуванню фонду комерційної літератури і надання платних послуг.

З липня 1992 року по вересень 2008 бібліотечну систему очолювала директор Коротаєва Надя Михайлівна. З 2008 року – Котлубей Ольга Петрівна.

У 2008 р. настав новий етап розвитку ЦРБ. Згідно з Програмою автоматизації бібліотек Донецької області центральна районна бібліотека отримала від обласної Ради субвенцію в сумі 18400 грн. На ці кошти придбано 2 комп’ютери і все необхідне обладнання, підключено Інтернет, а також організовано доступ населення до законодавчої бази шляхом придбання та інсталяції інформаційно-пошукової системи «Інформативні акти України».

У 2010 р. центральна районна бібліотека стала номінантом обласного конкурсу «Краща бібліотека року». За створення і реалізацію програмно-цільового проекту «Мангуш – територія читання» нагороджена бібліотечкою літератури.